Vajinismus Nedir?

Kadında cinsel ilişki işlevini gerçekleştiren anatomik bölgeye vajen veya vajina adi verilir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının vajen kaslarını (Özellikle Pubococcygeus (PC) kaslarını) refleks olarak (istemsiz bir biçimde) kasması sonucunda cinsel birleşmenin hiç olamaması ya da çok zor gerçekleşmesi durumudur.

Kadınların % 1'inde görülen ve profesyonel yardım almak suretiyle tedavisi son derece kolay bir rahatsızlıktır. Vajinismus hastalarında, kasılmaların sadece vajinal girişte değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki kaslarda (karin, bel, sırt, bacak gibi) da görülmesi sonucunda vücutta yaygın bir biçimde kas ağrıları oluşabilmektedir. Kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks sadece cinsel ilişki sırasında değil kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajene herhangi bir girişim içeren her durumda tetiklenebilir. Bu durumda vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsız edici veya imkansızdır. Vajinismus sorunu sonlandığı anda, tüm bu kasılmalar çok kısa zamanda kendiliğinden kesilecek ve beden normal durumuna dönecektir. Vajinismus (İngilizce tabiri ile vaginismus) son yıllarda kesin olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Cinsel ilişki beden ve beynin ortaklaşa çalıştıkları bir eylemdir. İlişki öncesindeki cinsel uyarımlar isteği olumlu yöne çektiği gibi beyin bu algılamalar sonucunda vücuda ilişkinin gerçekleşmesi için pozitif sinyaller aktarır.

Normal bir bünyede durum böyleyken vajinismus problemi olan kadınlarda, beden ve beyin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve olumlu bir fikre sahip değildir. Geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma olabileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi psikolojik tahribat yapmış birtakım durumlarda vajinismus sıkça gözlenir. Kati dini inançlar ve cinsel yönelimde bozukluklar da vajinismusa sebep olabilir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinusmusun sıklıkla görülen nedenleri arasında en üstte psikolojik kaygılar vardır.

Vajinismus pek çok sebeple ortaya çıkabilir. Geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma yasamış kadınlarda görülebileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi psikolojik tahribat yapmış birtakım durumlarda da vajinismus sıkça gözlenir.

Kati dini inançlar ve cinsel yönelimde bozukluklar da vajinismusa sebep olabilir. Yine psikolojik sebeplerin arasında çocukluktan kalma korkular, aşırı kati bir toplum düzeni içinde yaşama, kati ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçaltına yerleşmesi, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş hatalı bilgi ve ön yargılar, bilinçaltında penisin vücuda girişine karşı bir korkunun olması gibi nedenler vardır. Özellikle kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir yapı olduğu düşünceleri ile büyüyen ve sürekli olarak korunması gerektiği öğretilen kadınlar vajinismus eğilimindedirler.

Cinsel hayatin başlangıcında vajinismus problemi olmayan kadınlar da yaşanmış kötü tecrübeler sonucunda (doğum, düşük, kürtaj, yanlış yapılmış ve fazlasıyla acı duyulmuş bir jinekolojik muayene gibi) da vajinismus görülebilir. Bazen de çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargılar da beraberinde korku ve paniği getirerek vajinismusa neden olabilir.