İzmir Kızlık Zarı Dikimi Merkezi

Halk arasında bekaret zarı olarak tanımlanan kızlık zarı, tıp literatüründe hymen olarak adlandırılmaktadır. Vajina girişinin 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan kızlık zarının herhangi bir biyolojik işlevi tespit edilememiştir. Zar dokusu bulunan bu yapıda damarlar mevcuttur. Kızlık zarı ilk cinsel birleşmede deformasyona uğrayarak kanama müdahale edilmektedir.  

Hamileliğin 7 ve 12 ‘inci haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ancak ayrılma sonucunda ortada kalan ince dokuya kızlık zarı adı verilir.

Anatomik olarak bilinen hiçbir fonksiyonu yoktur. Kızlık zarı neden vardır sorusunun cevabı tıp biliminde bazı profesörler tarafından koruyucu olarak belirtilir fakat bunu daha çok ilk olma, ilk sahip göstergesi olarak tanınmaktadır.

Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya laserasyona uğrar ve kanar. Bu sebepten pek çok toplumda kızlık zarının kanaması ile bekaret arasında bağ kurulur. Kızlık zarının hasara uğramış olması kadında bekaret bozulması sebebi olarak görülür. Ancak kadınlarda ve ergenlik sonrası kızlarda kızlık zarını inceleyerek bekarete veya daha önce cinsel ilişki yaşamadığına dair bir sonuca varmak mümkün değildir, her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan da doğabilmektedir.

Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir. Yapılan araştırmalara göre genç kızların %50'lik bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır. Kızlık zarı, günümüzde sadece ülkemizde değil ;çoğu dünya ülkelerinde de genç kızların korkulu rüyası ve kadınların üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biridir.

Kızlık Zarı Nedir? 

Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Tıp literatüründe Hymen olarak da tanımlanan doku halk arasında kızlık zarı, bekrat zarı olarak da tanımlanmaktadır. Biyolojik olarak henüz katkısı belirlenememiş olsa da insanlar arasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınların birçoğu evlilik öncesinde kızlık zarı dikimi uygulamalarına başvurmaktadır. Gerek toplumsal baskı gerekse de psikolojik nedenler ile uygulanan kızlık zarı dikimi işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi (Tamiri) Nedir?

Kızlık zarı farklı şekillerde deformasyona uğrayabilmektedir. Bu nedenler sonucunda kadınlar kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır. Kızlık zarı diktirme nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Daha önce cinsel deneyimi olmuş ancak toplum baskı ile cinsel deneyim sırasında kanama gerçekleşmesini istemek. (Düğün gecesi ritüeli)

- Travmalar nedeni ile kızlık zarının yırtılması 

- Fantazi 

Kızlık zarı dikimi işlemi yaptırabilmek için daha önce kaç kez ilişki yaşandığının, doğum ya da kürtaj yapılıp yapılmamış olmasının bir önemi yoktur. Ayrıca kızlık zarı diktirme işleminin gerçekleştirildiği hiçbir şekilde anlaşılamamaktadır. Bu durum doktorunuz ve sizin aranızda kalabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimini Kimler Uygular?

Kızlık zarı dikimi işlemi alanında uzman ve tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Kadın genital bölgesini tanıyan ve yapısı hakkında tecrübeli olan doktorların gerçekleştirdiği uygulamalar çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. 

İzmir Kızlık Zarı Dikiminde Merkez Seçimi

Kızlık zarı, toplumsal açıdan önemi büyük olan bir dokudur. Fiziksel ve biyolojik açıdan kişiye herhangi bir katkısı bulunmamakla birlikte özellikle düğün gecesi öncesinde en sık başvurulan uygulamalardan biridir. Kızlık zarı dikimi; hymnoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Vajina içerisinde herhangi bir cisim girişi ya da cinsel ilişki sırasında deformasyona uğrayarak kanama gerçekleştirilen kızlık zarının sonraki süreçte doğal yollar ile eski halini almasının imkanı bulunmamaktadır. 

Kızlık zarının toplumsal önemi; kadınlar üzerinde baskı oluşturmaktadır. Kimi kadın evlilik öncesinde cinsel ilişki yaşamazken kimi kadın da cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır.

Kızlık Zarı Dikiminde Doktor Seçiminin Önemi Nedir?

Kızlık zarı dikimi genital estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Bu nedenle her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu uygulamada da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi uygulamasının başarı oranını arttıran noktalardan en önemlisi doktor seçimidir. Alanında tecrübeli bir doktorun streril bir ortamda gerçekleştirdiği uygulamalarda risk faktörlerinin önüne geçilmektedir. 

Kızlık Zarı Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarının ilk ilişki dışında yırtılmasının birçok sebebi olabilir hatta doğuştan kızlık zarı olmadığı da görülebilir fakat yüzde olarak hiçbir istatistik veri bilinmemektedir ve nadir rastlanan bir durumdur. Kızlık zarının bozulmasına çocukluk dönemindeki bilinçsiz hareketler, özellikle jimnastik hareketi yapan bacağını yere sıfır olarak açabilen kızlardaki risk yüksektir. Bazen de ata veya bisiklete binmek gibi sebepler yüzünden kızlık zarının yırtıldığına sıkça rastlanmıştır.

Kızlık Zarı Şekilleri - Türleri

Kızlık zarı şekilleri arasında aşağıdaki türler gibi farklılıklar vardır ve kızlık zarının şekli her genç kızda değişkendir.

Bütün genç kızlarda kızlık zarının şekli değişik ve ortasındaki delik de değişik boyut ve yapıdadır. İlk cinsel ilişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin boyutuna ve bu yapının esneyip esnememesine göre değişir. En sık karşılaşılan kızlık zarı türlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymen)

Genç kızlarda en çok görülen türlerden biri olan annüler kızlık zarıdır. Genç kızların % 82,5’inde bu türle karşılaşılmaktadır. Annüler kızlık zarı halka şeklinde yuvarlak olup vagina girişinde yuvarlak şekildedir. Normal kızlık zarı türüdür. Bazen bulunan yuvarlak yapısı geniş olması durumunda yırtılırken kanlanma oranı fazla olmaz veya esnek olduğunda kanama olmaması normaldir Böyle durumlarda kanamalıydı, niye kanamadı, acaba bakire değil miyim?, bekaret yok mu? Endişesi duyulmaktadır. (fakat yırtılan kızlık zarında kanamanın olması istatiksel olaran %50 kanar veya kanamaz şeklindedir.)

İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)

Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu ; nadir olarak görülen kızlık zarı çeşididir. Kapalı olan kızlık zarı ilerleyen yaşlarda önemli tıbbi sorunlar doğurabilmektedir. Reglinin (adetin) olması ile kan dışarı çıkamayacağı için iç vajinal bölgelerde her ay regli (adet) kanı birikir. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olur. 15 yaşına gelmiş genç kızların, kızlık zarı kontrolü yapılmalıdır. Eğer imperfore kızlık zarı durumunda ise küçük bir ameliyat ile kızlık zarı alınması gerekir bu işlem sonunda durumu anlatan rapor "bekaret raporu" verilir. Uyuşturularak yapılan operasyonda ise acı duyulmaz.

Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen);

Septalı kızlık zarı da çok karşılaşılan bir durum değildir, kızlık zarının ortasında bir köprü görüntüsü görünümdedir. İlk ilişkide aşırı ağrı ve kanama ile doktora başvurmalar gözlenmiştir bu gibi durumlarda da istenilirse ufak bir ameliyat ile ağrısız bir şekilde kızlık zarı aldırılabilir.

 

 

Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)

En nadir gözlenen tür Kribriform kızlık zarı türüdür. Bir süzgeç veya dantel görüntüsündedir, bu gibi durumlarda ise ilk ilişki sırasında kızlık zarı genellikle zor yırtılır veya yırtılmaz sonuç olarak ta cerrahi müdahale gerektirir.

 

 

Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)

Yarım daire şeklinde görünen kızlık zarı türüdür, bir tarafı kalın ve geniştir. İlk ilişkide yırtılma zor olabilir hekimlere ilişkiye girememe şikayeti ile baş vurulur. Bu gibi durumlarda da kızlık zarı yırtılması zor gerçekleştiğinden doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

Yırtılmış Kızlık Zarı (Corrupt hymen)

Yırtılan kızlık zarı sadece hekim muayenesinde değerlendirilebilir örnek teşkil etmesi için, resimde beyaz ok işaretleriyle yırtık alanlar gösterilmiştir. Normal bir kişi bu durumu gözleyemez, hekimler ise 7 gün içerisinde bozulmuş olan kızlık zarının ortalama kaç gün içinde yırtıldığı bilgisini tahmini olarak belirleyebilir.

 

Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymen)

İlk ilişki veya sonraki ilişkilerde yırtılmayan ve esnek olan kızlık zarı türüdür, bu kızlık zarı türünde ortadaki açık olan alan normalden daha geniş ve esnek yapıya sahiptir. İlk ilişki sırasında zarar görmeyip cinsel organın girmesi ile kanama olmayan bir durumdur. Fakat bekaret endişesi duyan kişi doktor muayenesi ile bu duruma açıklık verebilir. Nasıl ki iklim ve yerleşimlere göre insanların fiziksel özellikleri farklı ise (örnek: lazların burun tipi gibi) kişiden kişiye de bu kızlık zarı türleri gelişmektedir esnek kızlık zarı oranı da küçümsenmeyecek bir oran olup yüzde olarak bilinmemektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanır? 

Kızlık zarı dikimi işlemi tıp literatüründe hymenooplasti olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemin iki farklı şekilde uygulanabileceği belirtilmiştir. İlk uygulama kızlık zarının bulunması gereken bölgeye vajina gerisine 2 -3 3 dikiş atılması işlemidir. Bu işlemden hemen sonra cinsel ilişkiye girildiği taktirde kanama meydana gelecektir. 

Bir diğer kızlık zarı dikimi uygulaması ise Fleb tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlem vajinadan doku alınarak uygulanmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi işlemi; genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık yarım saat sürmektedir. Hasta uygulama sonrasında günlük yaşamına devam edebilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Alanında tecrübeli bir doktorun steril bir ortamda uyguladığı işlem sonrasında enfeksiyon gibi risk faktörlerinin yaşanma oranı oldukça düşüktür. 

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkiden ortalama 2-3 gün kadar önce yapılmaktadır. İşlem kızlık zarına dikiş konulması şeklinde gerçekleştirilir. Cinsel ilişki esnasında dikişler dokuyu tahriş ederek kanamaya neden olmaktadır. 

Bu işlemde söz konusu dikim aslında kızlık zarının dikilmesi değildir. Kızlık zarının yerine özel iplikler dikilerek cinsel ilişki esnasında yırtılıp, kanamaya neden olmaları sağlanmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi ilişkiye girmeden 3 – 4 gün önce gerçekleştirilmelidir. Çünkü geçici kızlık zarı dikiminde dikişler genelde daha üzün süreliğine dayanmamaktadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarı tamiridir. İlişkiye girmeden çok önce yapılabilmektedir. Vajina yan duvarından deri parçası kaldırılmakta ve yapay kızlık zarı yapılmaktadır. Oluşturulan yapay kızlık zarının cinsel ilişki esnasında yırtılmasıyla kanama meydana gelmektedir. 

Flep yöntemi olarak da bilinen kalıcı kızlık zarı ameliyatında kızlık zarı çevresindeki dokulardan parça kaldırılıp, yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Kişi ilişkiye isterse işlemden yıllar geçtikten sonra girsin yine de kanama gerçekleşir.

Kızlık zarı dikimi ancak jinekolojik muayene ile anlaşılabilmektedir. Dışarıdan bakıldığında veya ilişki esnasında belli olması / anlaşılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi ülkemizde popüler olan uygulamalardan birisidir. Elbette işlem tecrübeli doktorlar tarafından steril koşullar altında uygulanmalıdır. Özellikle büyük şehirlerde bu işlem çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.. İzmir kızlık zarı dikimi konusunda geniş bir doktor ve klinik seçimi yelpazesi imkanı tanıyan şehirlerden biridir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kızlık zarı dikimi işleminin gerçekleştirildiği herhangi bir şekilde anlaşılmamaktadır. Böylece işlemi yaptıran kadın bu açıdan psikolojik ve sosyolojik bir olumsuzluk yaşamayacaktır. Steril olmayan koşullarda uygulanan işlemler sonrasında enfeksiyon gibi risklerin bulunmasının yanı sıra kanama gerçekleşmemesi ya da aşırı kanamanın olması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. 

Kızlık zarı dikimi uygulamasına başvuracak olan kişinin klinik seçimi de önemlidir. Hasta mahremiyetinin korunduğu, steril bir sağlık kurumu ya da sağlık merkezinin tercih edilmesi önerilmektedir. Bazı maddeler;

  • Pansumanlar ve kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır
  • Deniz, havuz ve spor aktivitelerine ara verilmelidir
  • Hasta bacağını aşırı açmasını gerektirecek hareketlerden kaçınmalıdır 
  • Kızlık zarı dikimi sonrasında doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
  • Geçici dikim sonrasında bisiklet ve motosiklete binilmemelidir.
  • Genital bölge temizliği önden arkaya doğru ılık su işe yapılmalıdır. Temizlendikten sonra ise kurutulmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sıkça Sorulan Sorular

Kızlık zarının tanımı?

Kızlık zarı vajinanın 2 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Tıp literatüründe hymen olarak tanımlanan kızlık zarı her kadında farklı kalınlıkta olabilmektedir. Vajina içerisine herhangi bir cisim girmesi ya da cinsel birleşme sırasında kızlık zarı bozulmakta ve bir daha normal yollar ile eski halini almamaktadır. 

Kızlık zarının önemi nedir?

Kızlık zarının biyolojik ya da fiziksel açıdan işlevi henüz kesin bir şekilde belirlenememiştir. Ancak toplumsal açıdan bekaretin simgesidir ve bu durum genellikle kapalı toplumlarda yaşayan kadınlar için büyük baskı unsuru oluşturmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi; bir genital estetik uygulamasıdır. Vajinadan alınan dokunun kızlık zarının bulunduğu bölgeye yerleştirilmesi ve sonrasındaki ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi neden uygulanır?

Özellikle kapalı toplumlarda kızlık zarı bekaretin simgesi olarak algılanmaktadır. Bu nedenle kadınların birçoğu düğün gecesinden önce kızlık zarı dikimi uygulamasına başvurmaktadır. Aynı zamanda düğün ritüelini eksiksiz uygulamak isteyen kadınlar da bu uygulamayı tercih edebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi doktor ve yaptıran kişi haricinde kimse tarafından anlaşılamamaktadır. 

Kızlık zarı dikimini kim uygular?

Kızlık zarı dikimi uygulaması kadın genital organlarını çok iyi bilen jinekologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Hızlı Ulaşmak için;