Genital Estetik Operasyonları

Estetik ameliyat yöntemleri tıp alanında gerçekleştirilen çalışmalar sonucu birçok farklı bölgeye uygulanabilir hale gelmiştir. Özellikle kadınların tercih ettiği estetik uygulamalar; kadının özgüveninin tekrar kazanmasını, psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini ve yaşamın her anını çok daha mutlu bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

Günümüzde pek çok kadın cinsel organından dolayı huzursuz ve mutsuzdur. Bu durum kadının psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz olarak etkilemekte, yakınlarıyla bile paylaşamadığı sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle zor veya müdahaleli doğumlardan ötürü oluşan rahimde sarkma, vajende genişleme, epizyotomi skarı gibi bulgular genital bölgenin görünümünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda şikayeti olan kadınlar, gerekli jinekolojik muayeneden sonra, estetik uygulamalar hakkında bilgilendirilmelidir. Genital bölgesinin görünümünden memnun olmayan kadınlara yapılacak olan plastik operasyonlar, kişiyi psikolojik olarak destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantısını normal hale getirebilecektir.

Genital estetik uygulamaları çok çeşitlidir ve hastanın durumu ile uygulanacak olan yöntemin gerektirdiği şekilde lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilmekte ve istirahat için 2 ya da 3 gün yeterli olmaktadır. Genital estetik uygulamaları sonrasında cinsel fonksiyon yaklaşık 2 hafta sonrasında başlamaktadır. Genital bölgeye uygulanacak yöntemler aşağıdaki gibidir;

Büyük Dudaklar (Labium Majus)

Dış genital bölgede yapısal ya da hormonal nedenlerle birlikte fazla cinsel ilişkiye girmenin de sebep olduğu büyük dudaklarda deformasyonların düzeltilmesi mümkündür.

Bazen büyük dudaklarda asimetri, çok irilik ve uzun ya da yaşla beraber yağ içeriğini azaltıp sarkma olabilmektedir. Bu durum görüntü çirkinliğinin yanı sıra ilişki esnasında gerginlik ve ağrıya sebep olabilmektedir. Bu operasyonlar lokal anestezi ile halledilebilmekte, asimetri düzeltilebilmekte ve yağ durumundaki fazlalıklar liposuction ile alınarak ya da başka bölgeden alınan yağ, az olan bölgeye enjekte edilerek düzeltilebilmektedir.

Mons Pubis

Bu bölge dudakların üstündeki kabarık kıllı bölgedir ve yaşın ilerlemesiyle birlikte yağ dokuda azalma ve çökme olabilir. Bu durumda hastanın başka bölgelerinden bir miktar yağ dokusu alınıp bu bölgeye enjekte edilebilmektedir ya da sentetik dolgu malzemeleri ile aynı işlem yapılabilmektedir.

İç Dudaklar (Labium Minus)

Genital organlardan iç dudakların da görünümü cinsel yaşamda kadın açısından büyük önem taşımaktadır. İç dudakların görünümü de estetik uygulamalarla düzeltilmesi mümkündür. İç dudaklar, büyük dudaklar arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır, önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örtmektedir. İç dudaklar, bazen yapısal olarak normalden uzun ve asimetrik olabilmektedir. Estetik açıdan kötü gözüktüğü gibi cinsel ilişkide de sorunlara sebep olabilen iç dudakların düzeltilmesi operasyonuna labioplasti ( iç dudak düzeltme ameliyatı ) denilmektedir.

Labioplasti operasyonu doğum yapmamış kişilere hatta bakirelere de yapılabilir. Kızlık zarı açısından hiçbir problem yaratmayacaktır. Lokal anestezi ile küçük dudaklar gerektiği kadar küçültülmekte ve kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilmektedir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 20 ila 40 dakika kadardır. Aynı gün hasta taburcu edilir, 1 haftada iyileşir ve 4 hafta sonra cinsel ilişki başlayabilir. Bir gün sonra duş yapılabilir. Ağrı, yanma gibi sorunlar olmaz. Bu operasyonlardan sonra gebelik, cinsel ilişki, orgazm, kızlık zarı, gebelik gibi olaylara zararları olmaz veya sakınca teşkil etmezler.

Epizyotomi Skarı

Hem estetik hem de fonksiyonel bozukluk sebebidir. Lokal ya da genel anestezi ile skar dokusu çıkarılır ve yara yerinde reaksiyona sebep olmayacak dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir. Vajen yırtığı varsa aynı esnada tamir edilir.

Vajen Daraltma

Vajinal genişlik, her iki partner de orgazm konusunda sorun yaratacaktır. Vajina genişlik açısından kişisel farklılıklar göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış kadında iki parmak genişliği kadardır. Vajen boyu 7-9 cm kadardır. Enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Vajinada genişlik oluşturan nedenler: Doğuştan olan genişlik Fazla sayıda doğum sebebi ile iribebek doğurma, Epizyotominin usülune uygun ve düzgün dikilmemesi, doğum sonrası dikişlerde açılma olması. Müdahaleli veya zor doğum sonrası geniş ve derin yırtık oluşması. Yaşla beraber vajen elastikiyetinin azalması Genel anestezi altında vajinanın arka duvarından boylamasına bir parça kesilerek çıkarılır ve yara dudakları karşılıklı olarak tekrar dikilir. Ortalama 20-40 dakika süren bir işlemdir. Hastanede yatış gerekmez aynı gün evine gidebilir. Ağrıkesici kullanmak gerekebilir, iyileşme 2 haftayı bulur, cinsel ilişki ancak 1 ay sonra uygundur. Vajen genişletme operasyonu Vajina darlığında ise ağrılı ve çok sıkıntılı cinsel ilişki hikayesi vardır. Genellikle doğuştan olabileceği gibi geçirilmiş operasyonlar veya yaralanmalara bağlı kötü iyileşmelere bağlı olarak meydana gelebilir. Yapılan işlem vajinanın boyuna kesilip enine dikilmesi işlemidir. Anestezi eşliğinde ameliyathane şartlarında yapılır. İster estetik ister fonksiyon bozukluğu nedeni ile yapılsın, bu operasyonların sonuçları çok yüz güldürücü olmaktadır. Hasta memnuniyeti sağlayan bu işlemlerden sonra hastalar, özellikle kendilerine olan güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda, kendilerini daha rahat ve huzurlu hissettiklerini belirtmektedirler.

Genital estetik uygulamaların tecrübeli ve uzman doktorlarca gerçekleştirilmesi hem enfeksiyon hem de diğer birçok risk faktörünün önüne geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi genital estetik uygulamalarda da öncelikli amacın sağlığı korumak olduğu unutulmamalıdır.

Kimlere Genital Estetik Yapılabilir?

Genital bölgede sarkma ve renk koyulaşması olan ve bu nedenle kendini beğenmeyen tüm kadınlara genital estetik işlemi yapılabilmektedir. 

Genital estetik, bakire genç kızlara da kızlık zarına herhangi bir zarar vermeden uygulanabilen bir işlemdir.

Genital Estetik Sonrası İyileşme

  • Tuvalete gidildikten sonra bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir
  • Reçete edilen ilaçlar alınmalıdır
  • Dikişler iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir
  • Bölgede iz kalması beklenmez ancak bölgenin hassaslaşması durumunda lokal krem kullanımı önerilmektedir
  • İşlemden sonra 6 hafta kadar denize ve havuza girilmemelidir
  • Bisiklet ve motosiklet gibi araçların kullanımına ara verilmelidir