İzmir'de Genital Estetik

Estetik ameliyat yöntemleri tıp alanında gerçekleştirilen çalışmalar sonucu birçok farklı bölgeye uygulanabilir hale gelmiştir. Özellikle kadınların tercih ettiği estetik uygulamalar; kadının özgüveninin tekrar kazanmasını, psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini ve yaşamın her anını çok daha mutlu bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

Günümüzde pek çok kadın cinsel organından dolayı huzursuz ve mutsuzdur. Bu durum kadının psikolojisini ve cinsel yaşantısını olumsuz olarak etkilemekte, yakınlarıyla bile paylaşamadığı sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle zor veya müdahaleli doğumlardan ötürü oluşan rahimde sarkma, vajende genişleme, epizyotomi skarı gibi bulgular genital bölgenin görünümünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda şikayeti olan kadınlar, gerekli jinekolojik muayeneden sonra, estetik uygulamalar hakkında bilgilendirilmelidir.

Genital bölgesinin görünümünden memnun olmayan kadınlara yapılacak olan plastik operasyonlar, kişiyi psikolojik olarak destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantısını normal hale getirebilecektir.

İzmir'de genital estetik uygulamaları çok çeşitlidir ve hastanın durumu ile uygulanacak olan yöntemin gerektirdiği şekilde lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilmekte ve istirahat için 2 ya da 3 gün yeterli olmaktadır. Genital estetik uygulamaları sonrasında cinsel fonksiyon yaklaşık 2 hafta sonrasında başlamaktadır.

Genital Estetik Nedir? 

Kozmetik jinekoloji olarak da tanımlanan genital estetik uygulamaları; ihtiyaca ve arzuya yönelik farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Genital estetik uygulamaları genellikle doğum sonrasında bölgenin hacim kaybı yaşaması, elastik yapısının kaybolması ve çeşitli sarkmalar ve şekil bozukluklarının oluştuğu durumlarda uygulanmaktadır. Bu nedenle uygulamaların her biri farklı şekilde adlandırılmaktadır. 

İzmir'de bulunan kliniğimizde genital estetik için 0 532 242 53 07 nolu hattımızı arayarak hemen randevu alabilirsiniz.

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir? 

Genital estetik uygulamaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Labioplasti

- Vajina (genital bölge) beyzlatma

- Kızlık zarı dikimi

- Vajinoplasti

- Klitoral hudoplasti

- Vajinal Rugasyon

- G noktası büyütme

- Genital bölge sıkılaştırma

- Büyük dudaklara enjeksiyon ile dolgu

- Büyük dudakların küçültülmesi

Genital estetik uygulamaları öncesinde uygulama yaptıracak olan kişinin arzu ve istekleri doğrultusunda ameliyat planlaması gerçekleştirilmektedir. Ameliyat planlamasında kişinin genel sağlık durumu da değerlendirilmeli ve ameliyat süreci ile sonraki iyileşme sürecinde yaşanabilecek tüm risk faktörleri ortadan kalkmaktadır. 

Genital estetik uygulamaları günümüzde genel anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmektedir. Kadın genital organlarının işlev ve yapısına hakim olan jinekoloji uzmanlarının uyguladığı genital estetik uygulamaları çok daha başarılı sonuçlar açığa çıkarmaktadır. Yukarıda sıralanmış olan estetik uygulamaların birkaçı aynı operasyon sürecinde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması gerekmektedir. 

Genital bölgede gerçekleştirilen estetik uygulamalar iç ve dış olarak sınıflandırılmaktadır. İç genital organlarda gerçekleştirilen uygulamalar; vajinoplasti (vajina daraltma) ve kızlık zarı dikimidir. Dış genital organlarda gerçekleştirilen uygulamalar ise; pubis estetiği uygulamaları, büyük dudakların dolgunlaştırılması ve labioplasti (küçük dudakların küçültülmesi) uygulamalarıdır. 

Büyük Dudaklar (Labium Majus)

Dış genital bölgede yapısal ya da hormonal nedenlerle birlikte fazla cinsel ilişkiye girmenin de sebep olduğu büyük dudaklarda deformasyonların düzeltilmesi mümkündür.

Bazen büyük dudaklarda asimetri, çok irilik ve uzun ya da yaşla beraber yağ içeriğini azaltıp sarkma olabilmektedir. Bu durum görüntü çirkinliğinin yanı sıra ilişki esnasında gerginlik ve ağrıya sebep olabilmektedir. Bu operasyonlar lokal anestezi ile halledilebilmekte, asimetri düzeltilebilmekte ve yağ durumundaki fazlalıklar liposuction ile alınarak ya da başka bölgeden alınan yağ, az olan bölgeye enjekte edilerek düzeltilebilmektedir.

Mons Pubis

Bu bölge dudakların üstündeki kabarık kıllı bölgedir ve yaşın ilerlemesiyle birlikte yağ dokuda azalma ve çökme olabilir. Bu durumda hastanın başka bölgelerinden bir miktar yağ dokusu alınıp bu bölgeye enjekte edilebilmektedir ya da sentetik dolgu malzemeleri ile aynı işlem yapılabilmektedir.

İç Dudaklar (Labium Minus)

Genital organlardan iç dudakların da görünümü cinsel yaşamda kadın açısından büyük önem taşımaktadır. İç dudakların görünümü de estetik uygulamalarla düzeltilmesi mümkündür. İç dudaklar, büyük dudaklar arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır, önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örtmektedir. İç dudaklar, bazen yapısal olarak normalden uzun ve asimetrik olabilmektedir. Estetik açıdan kötü gözüktüğü gibi cinsel ilişkide de sorunlara sebep olabilen iç dudakların düzeltilmesi operasyonuna labioplasti ( iç dudak düzeltme ameliyatı ) denilmektedir.

Labioplasti operasyonu doğum yapmamış kişilere hatta bakirelere de yapılabilir. Kızlık zarı açısından hiçbir problem yaratmayacaktır. Lokal anestezi ile küçük dudaklar gerektiği kadar küçültülmekte ve kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilmektedir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 20 ila 40 dakika kadardır. Aynı gün hasta taburcu edilir, 1 haftada iyileşir ve 4 hafta sonra cinsel ilişki başlayabilir. Bir gün sonra duş yapılabilir. Ağrı, yanma gibi sorunlar olmaz. Bu operasyonlardan sonra gebelik, cinsel ilişki, orgazm, kızlık zarı, gebelik gibi olaylara zararları olmaz veya sakınca teşkil etmezler.

Epizyotomi Skarı

Hem estetik hem de fonksiyonel bozukluk sebebidir. Lokal ya da genel anestezi ile skar dokusu çıkarılır ve yara yerinde reaksiyona sebep olmayacak dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir. Vajen yırtığı varsa aynı esnada tamir edilir.

Vajen Daraltma

Vajinal genişlik, her iki partner de orgazm konusunda sorun yaratacaktır. Vajina genişlik açısından kişisel farklılıklar göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış kadında iki parmak genişliği kadardır. Vajen boyu 7-9 cm kadardır. Enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Vajinada genişlik oluşturan nedenler: Doğuştan olan genişlik Fazla sayıda doğum sebebi ile iribebek doğurma, Epizyotominin usülune uygun ve düzgün dikilmemesi, doğum sonrası dikişlerde açılma olması. Müdahaleli veya zor doğum sonrası geniş ve derin yırtık oluşması. Yaşla beraber vajen elastikiyetinin azalması Genel anestezi altında vajinanın arka duvarından boylamasına bir parça kesilerek çıkarılır ve yara dudakları karşılıklı olarak tekrar dikilir. Ortalama 20-40 dakika süren bir işlemdir. Hastanede yatış gerekmez aynı gün evine gidebilir. Ağrıkesici kullanmak gerekebilir, iyileşme 2 haftayı bulur, cinsel ilişki ancak 1 ay sonra uygundur.

Vajen genişletme operasyonu Vajina darlığında ise ağrılı ve çok sıkıntılı cinsel ilişki hikayesi vardır. Genellikle doğuştan olabileceği gibi geçirilmiş operasyonlar veya yaralanmalara bağlı kötü iyileşmelere bağlı olarak meydana gelebilir. Yapılan işlem vajinanın boyuna kesilip enine dikilmesi işlemidir. Anestezi eşliğinde ameliyathane şartlarında yapılır. İster estetik ister fonksiyon bozukluğu nedeni ile yapılsın, bu operasyonların sonuçları çok yüz güldürücü olmaktadır. Hasta memnuniyeti sağlayan bu işlemlerden sonra hastalar, özellikle kendilerine olan güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda, kendilerini daha rahat ve huzurlu hissettiklerini belirtmektedirler.

Genital estetik uygulamaların tecrübeli ve uzman doktorlarca gerçekleştirilmesi hem enfeksiyon hem de diğer birçok risk faktörünün önüne geçilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi genital estetik uygulamalarda da öncelikli amacın sağlığı korumak olduğu unutulmamalıdır.

Kimlere Genital Estetik Yapılabilir?

Genital bölgede sarkma ve renk koyulaşması olan ve bu nedenle kendini beğenmeyen tüm kadınlara genital estetik işlemi yapılabilmektedir. 

Genital estetik, bakire genç kızlara da kızlık zarına herhangi bir zarar vermeden uygulanabilen bir işlemdir.

Genital Estetik Sonrası İyileşme

Genital estetik ameliyatları da her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Ameliyatın başarısını etkileyen faktörler; doktor seçimi, ameliyat planlaması ve ameliyat sonrası bakım sürecidir. Genital estetik uygulamaları sonrasında doktorun verdiği ilaçların kullanımının aksatılmaması ve bölgenin doktorun önereceği şekilde temiz tutulması gerekmektedir. Aksi halde yoğun ağrı hissi ve bunun yanı sıra enfeksiyon riski açığa çıkabilmektedir. 

Bazı maddeler;

 • Tuvalete gidildikten sonra bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir
 • Reçete edilen ilaçlar alınmalıdır
 • Dikişler iyileşene kadar cinsel ilişkiye ara verilmelidir
 • Bölgede iz kalması beklenmez ancak bölgenin hassaslaşması durumunda lokal krem kullanımı önerilmektedir
 • İşlemden sonra 6 hafta kadar denize ve havuza girilmemelidir
 • Bisiklet ve motosiklet gibi araçların kullanımına ara verilmelidir.

Genital Estetik Sıkça Sorulan Sorular

Genital estetik en genel tanımı ile iç ve dış dudak estetiği,vajina estetiği ve kızlık zarı dikimi işlemlerine verilen addır. Genital bölge estetiği de tıpkı vücudun diğer bölümlerine uygulanan estetikler gibi bir cerrahi müdaheledir. Günümüzde kadınların vücutlarını daha iyi tanımaları ve daha bilinçli olmaları nedeni ile genital estetik uygulamalarında da artış gözlenmektedir. 

Genital Estetik Kimler İçin Uygundur?

Genital estetik, genital bölgede sarkma, gevşeme ve renk koyulaşması problemleri yaşayan tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Genital estetik işlemlerinden biri olan dış dudak estetiği kızlık zarına zarar vermeden gerçekleştirilebilmekte, bu nedenle bakire genç kızlara da uygulanabilmektedir. 

Genital Estetik Ağrılı Bir İşlem Midir?

Genital estetik lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında ise küçük çapta ağrı ve sızlama olması normaldir. Bu ağrılar için genelde basit ağrı kesiciler yeterli gelemekte ve ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Genital Estetik Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Genital estetik, normal doğumu engelleyen hiçbir işlem içermemektedir. Genital estetik yaptırmış olan kadınlar tekrardan gebe kalıp normal doğum yapabilirler. Ancak vajina daraltma işlemi yaptırmış olan kadınlarda doğumdan sonra tekrar vajina genişlemesi olabilmektedir. 

Genital Estetik Sonrası İz Kalır mı?

Genital estetik ameliyatlarında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle bir dikiş izi kalması söz konusu değildir. Dikişler alınması için soktora gitmeye gerek kalmadan kendiliğinden kaybolur. Kesi izi ise dışarıdan fark edilemeyecek kadar küçük olmakta veya hiç olmamaktadır. 

Genital Estetik Riskli Bir İşlem Midir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi genital estetikte de az da olsa risk bulunmaktadır. Genital estetiklerde en büyük risk faktörü enfeksiyondur. Ancak uygun koşullarda tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirildiği takdirde bu risk oldukça düşüktür. 

Genital Estetik Cinsel İlişkiyi Etkiler mi?

Görünümünden memnun olması kadının cinsel anlamda özgüvenini arttıracaktır. Ayrıca, sarkmanın giderilmesi, fazla sokunun çıkarılması gibi işlemler genital bölgedeki hassasiyeti arttıracağı için genital estetik cinsel ilişkiyi hem kadın hem de partneri için olumlu yönde etkilemektedir. 

Genital Estetik Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Genital estetik sonrasında doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya ve bölgeye pansuman uygulanmasına gerek yoktur.
 • Genital estetik ameliyatından sonra duş almak için 3 gün beklenmesi önerilmektedir. 
 • Hem iyileşmenin tamamlanması hem de olası bir enfeksiyon riskine karşın genital estetik sonrasında cinsel ilişkiye 6 hafta civarında ara verilmelidir. 
 • Genital bölge temizliği ılık su ile yapılmalıdır.
 • Denize ve havuza girmekten 6 hafta kaçınılmalıdır. 
 • Motosiklet ve bisikler gibi araçlara 30-45 gün binilmemelidir.
 • Genital bölge olası darbelerden korunmalıdır.

Hızlı Ulaşmak için;