Rahim Ağzı Yarası Ne Demektir?

Rahim ağzı epiteli normalde çok katlı yassı epitel ile kaplıdır.Bu epitel rahim ağzı kanalını örten epitel(silindirik epitel) ile yer değiştirirse rahim ağzı kırmızı renkte görülür. Bu duruma halk arasında rahim ağzında yara olarak adlandırılan aslında gerçekte bir epitel değişiminin gözle görülen şeklidir. Yani olay aslında içte bulunan tek tabakalı ince örtünün daha kalın olan dış örtü ile yer değiştirmesidir. Doğumda kadınların %70 inde bu değişim gözükür.

Rahim Ağzı Yarasında Kırmızı Görünüm

Kırmızı görüntü; çok katlı epitelin olmaması onun yerine tek sıra rahim ağzı kanalı epitelinin bulunması nedeniyle epitel altında bulunan ince damarlardan dolayıdır.

Rahim Ağzı Kırmızılığını Oluşturan Epitel Değişikliği Nasıl Olur?

Yaşam boyunca çok katlı yassı epitel ile silindirik epitel arasındaki sınır hormonların ve vagina florasının etkisiyle servikal kanal üzerinde yer değiştirir. Gebelik, menopoz, ergenlik gibi durumlarda bu yer değişiklikleri olur.

Bu değişimler ne gibi şikayetlere yol açar?

Rahim ağzı yarası genellikle bir şikayete yol açmaz. Akıntı ve cinsel ilişkide kanamalar yapabilir. .Akıntı rahim ağzınının fazla salgı yapmasına bağlıdır. Eğer enfeksiyon tabloya eklenirse akıntı rengi değişir.

Rahim Ağzı Yarası (Eriroplaki) Ayırıcı Tanısı

  • Karsinom
  • Tüberküloz
  • Sfiliz
  • Ülsere diğer lezyonlar
  • Ektropin

Rahim ağzı yarasının ayrıcı tanısı için hangi testler yapılır?

  • Smear testi
  • Gerekirse biyopsi

Rahim Ağrı Yarası Tedavisi

Kişide herhangi bir şikayet yoksa tedaviye gerek yoktur. Şikayetler varsa yüzeysel olarak yakma veya dondurma yapılabilir. Bu müdahalelerden 6-8 hafta içinde yüzey çok katlı epitelle örtülür ve iyileşme sağlanır.

Ektropion Nedir?

Rahim ağzı dudaklarının yırtıkları sonucu açık kalarak veya spekulum(muayene için kullanılan alet)ile çok fazla açılması ile kırmızı renkli rahim ağzı kanalı iç yüzey örtüsünün görünmesine verilen addır.