Kızlık zarının kadın vücudundaki işlevi henüz belirlenememiştir. Ancak buna karşın kızlık zarının toplumsal boyutu büyük önem taşımaktadır. İlk cinsel deneyim sırasında deforme olup kanayan ve sonrasında doğal yollar ile düzelmeyerek kanama gerçekleşmeyen bir doku olması sebebi ile özellikle kapalı toplumlarda bekaret simgesi haline gelmiştir. Bunun sonucunda ise birçok kadın üzerinde toplumsal baskı hissetmekte ve kızlık zarı dikimi uygulamalarına başvurmaktadır. 

Kızlık Zarı Nedir? 

Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Tıp literatüründe Hymen olarak da tanımlanan doku halk arasında kızlık zarı, bekrat zarı olarak da tanımlanmaktadır. Biyolojik olarak henüz katkısı belirlenememiş olsa da insanlar arasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınların birçoğu evlilik öncesinde kızlık zarı dikimi uygulamalarına başvurmaktadır. Gerek toplumsal baskı gerekse de psikolojik nedenler ile uygulanan kızlık zarı dikimi işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi (Tamiri) Nedir?

Kızlık zarı farklı şekillerde deformasyona uğrayabilmektedir. Bu nedenler sonucunda kadınlar kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır. Kızlık zarı diktirme nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Daha önce cinsel deneyimi olmuş ancak toplum baskı ile cinsel deneyim sırasında kanama gerçekleşmesini istemek. (Düğün gecesi ritüeli)

- Travmalar nedeni ile kızlık zarının yırtılması 

- Fantazi 

Kızlık zarı dikimi işlemi yaptırabilmek için daha önce kaç kez ilişki yaşandığının, doğum ya da kürtaj yapılıp yapılmamış olmasının bir önemi yoktur. Ayrıca kızlık zarı diktirme işleminin gerçekleştirildiği hiçbir şekilde anlaşılamamaktadır. Bu durum doktorunuz ve sizin aranızda kalabilmektedir.  

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir? 

Kızlık zarı dikimi işlemi bölgeye doku yerleştirme disiplinine dayanmaktadır. Bu işlemin asal amacı uygulama sonrasın ilk ilişki sırasında kanama gerçekleşmesidir. Ülkemizde genellikle düğün gecesi öncesinde bu işleme başvurulmaktadır. Kızlık zarı dikimi işlemi iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Bu uygulamaları birbirinden ayıran özellik ise kalıcılık süreleridir. Biri yaklaşık 1 hafta kalıcılığını korurken diğer işlem yaşlaşık 2 ila 3 ay kalıcı olabilmektedir. Bu işlem Fleb tekniği ile uygulanmaktadır. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Uygulanır? 

Kızlık zarı dikimi işlemi tıp literatüründe hymenooplasti olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemin iki farklı şekilde uygulanabileceği belirtilmiştir. İlk uygulama kızlık zarının bulunması gereken bölgeye vajina gerisine 2 -3 3 dikiş atılması işlemidir. Bu işlemden hemen sonra cinsel ilişkiye girildiği taktirde kanama meydana gelecektir. 

Bir diğer kızlık zarı dikimi uygulaması ise Fleb tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlem vajinadan doku alınarak uygulanmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi işlemi; genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık yarım saat sürmektedir. Hasta uygulama sonrasında günlük yaşamına devam edebilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Alanında tecrübeli bir doktorun steril bir ortamda uyguladığı işlem sonrasında enfeksiyon gibi risk faktörlerinin yaşanma oranı oldukça düşüktür.