Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı vajinanın 2 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Tıp literatüründe hymen olarak tanımlanan kızlık zarı her kadında farklı kalınlıkta olabilmektedir. Vajina içerisine herhangi bir cisim girmesi ya da cinsel birleşme sırasında kızlık zarı bozulmakta ve bir daha normal yollar ile eski halini almamaktadır. 

Kızlık zarının önemi nedir?

Kızlık zarının biyolojik ya da fiziksel açıdan işlevi henüz kesin bir şekilde belirlenememiştir. Ancak toplumsal açıdan bekaretin simgesidir ve bu durum genellikle kapalı toplumlarda yaşayan kadınlar için büyük baskı unsuru oluşturmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarı dikimi; bir genital estetik uygulamasıdır. Vajinadan alınan dokunun kızlık zarının bulunduğu bölgeye yerleştirilmesi ve sonrasındaki ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. 

Kızlık zarı dikimi neden uygulanır?

Özellikle kapalı toplumlarda kızlık zarı bekaretin simgesi olarak algılanmaktadır. Bu nedenle kadınların birçoğu düğün gecesinden önce kızlık zarı dikimi uygulamasına başvurmaktadır. Aynı zamanda düğün ritüelini eksiksiz uygulamak isteyen kadınlar da bu uygulamayı tercih edebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi doktor ve yaptıran kişi haricinde kimse tarafından anlaşılamamaktadır. 

Kızlık zarı dikimini kim uygular?

Kızlık zarı dikimi uygulaması kadın genital organlarını çok iyi bilen jinekologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Kızlık zarı dikimi riskleri nelerdir?

Kızlık zarı dikimi uygulaması diğer tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu risklerin en önemlileri; anesteziye bağlı riskler, kanama ve enfeksiyondur.