Kürtaj Nedir?

Kürtaj, problemli veya istenmeyen gebeliklerin cerrahi işlem ile sonlandırılması anlamına gelmektedir. Evli veya bekar her kadın kürtaj yaptırabilmektedir. Ancak evli olan bir kadının kürtaj yaptırabilmesi için eşinin de onayının olması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler annelerinin izni, 16 yaşından küçükler ise mahkeme kararı ile kürtaj yaptırabilmektedirler.

Her cerrahi işlem gibi kürtajın da birtakım riskleri bulunmaktadır. Enfeksiyon, rahim delinmesi, rahim içinde parça kalması kürtajın başlıca riskleri arasındadır. Bu risklerin görülme oranı ise düşüktür. Özellikle de işlemin gerçekleşeceği merkezin kalitesi ve cerrahın tecrübesi bu gibi risklerle karşı karşıya kalınması ihtimalini oldukça düşürmektedir. 

Kürtaj Merkezi Seçimi

Kürtaj tıbbi bir işlemdir ve bu nedenle steril ameliyat ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygun şartlar sağlandığı takdirde anestezi altında 15 dakikada tamamlan basit bir operasyondur. Risk oranı %1'dir. Hasta işlemden sonra iki saat içinde evine dönebilir.

Kürtaj merkezi ve doktor seçimi fiyat gibi çekincelerle ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur. Kürtajın halk arasında merdiven altı olarak adlandırılan yerlerde gerçekleştirilmesi kanama ve enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Böyle bir durum hastanın gelecekteki olası gebeliklerini ve hatta hayatını tehdit ed