Kızlık zarı, toplumsal açıdan önemi büyük olan bir dokudur. Fiziksel ve biyolojik açıdan kişiye herhangi bir katkısı bulunmamakla birlikte özellikle düğün gecesi öncesinde en sık başvurulan uygulamalardan biridir. Kızlık zarı dikimi; hymnoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Kızlık zarı; vajinanın 2 ila 3 santimetre gerisinde bulunan bir dokudur. Vajina içerisinde herhangi bir cisim girişi ya da cinsel ilişki sırasında deformasyona uğrayarak kanama gerçekleştirilen kızlık zarının sonraki süreçte doğal yollar ile eski halini almasının imkanı bulunmamaktadır. 

Kızlık zarının toplumsal önemi; kadınlar üzerinde baskı oluşturmaktadır. Kimi kadın evlilik öncesinde cinsel ilişki yaşamazken kimi kadın da cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarı dikimi işlemine başvurmaktadır. 

Kızlık Zarı Dikimini Kimler Uygular?

Kızlık zarı dikimi işlemi alanında uzman ve tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Kadın genital bölgesini tanıyan ve yapısı hakkında tecrübeli olan doktorların gerçekleştirdiği uygulamalar çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. 

Kızlık Zarı Dikiminde Doktor Seçiminin Önemi Nedir?

Kızlık zarı dikimi genital estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Bu nedenle her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu uygulamada da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi uygulamasının başarı oranını arttıran noktalardan en önemlisi doktor seçimidir. Alanında tecrübeli bir doktorun streril bir ortamda gerçekleştirdiği uygulamalarda risk faktörlerinin önüne geçilmektedir. 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi işleminin gerçekleştirildiği herhangi bir şekilde anlaşılmamaktadır. Böylece işlemi yaptıran kadın bu açıdan psikolojik ve sosyolojik bir olumsuzluk yaşamayacaktır. Steril olmayan koşullarda uygulanan işlemler sonrasında enfeksiyon gibi risklerin bulunmasının yanı sıra kanama gerçekleşmemesi ya da aşırı kanamanın olması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. 

Kızlık zarı dikimi uygulamasına başvuracak olan kişinin klinik seçimi de önemlidir. Hasta mahremiyetinin korunduğu, steril bir sağlık kurumu ya da sağlık merkezinin tercih edilmesi önerilmektedir.