Genital estetik en genel tanımı ile iç ve dış dudak estetiği,vajina estetiği ve kızlık zarı dikimi işlemlerine verilen addır. Genital bölge estetiği de tıpkı vücudun diğer bölümlerine uygulanan estetikler gibi bir cerrahi müdaheledir. Günümüzde kadınların vücutlarını daha iyi tanımaları ve daha bilinçli olmaları nedeni ile genital estetik uygulamalarında da artış gözlenmektedir. 

Kimlere Genital Estetik Yapılabilir?

Genital estetik, genital bölgede sarkma, gevşeme ve renk koyulaşması problemleri yaşayan tüm kadınlara uygulanabilmektedir. Genital estetik işlemlerinden biri olan dış dudak estetiği kızlık zarına zarar vermeden gerçekleştirilebilmekte, bu nedenle bakire genç kızlara da uygulanabilmektedir. 

Genital Estetik Ağrılı Bir İşlem Midir?

Genital estetik lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında ise küçük çapta ağrı ve sızlama olması normaldir. Bu ağrılar için genelde basit ağrı kesiciler yeterli gelemekte ve ağrılar birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Genital Estetik Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Genital estetik, normal doğumu engelleyen hiçbir işlem içermemektedir. Genital estetik yaptırmış olan kadınlar tekrardan gebe kalıp normal doğum yapabilirler. Ancak vajina daraltma işlemi yaptırmış olan kadınlarda doğumdan sonra tekrar vajina genişlemesi olabilmektedir. 

Genital Estetik Sonrası İz Kalır Mı?

Genital estetik ameliyatlarında eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle bir dikiş izi kalması söz konusu değildir. Dikişler alınması için soktora gitmeye gerek kalmadan kendiliğinden kaybolur. Kesi izi ise dışarıdan fark edilemeyecek kadar küçük olmakta veya hiç olmamaktadır. 

Genital Estetik Riskli Bir İşlem Midir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi genital estetikte de az da olsa risk bulunmaktadır. Genital estetiklerde en büyük risk faktörü enfeksiyondur. Ancak uygun koşullarda tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirildiği takdirde bu risk oldukça düşüktür. 

Genital Estetik Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Görünümünden memnun olması kadının cinsel anlamda özgüvenini arttıracaktır. Ayrıca, sarkmanın giderilmesi, fazla sokunun çıkarılması gibi işlemler genital bölgedeki hassasiyeti arttıracağı için genital estetik cinsel ilişkiyi hem kadın hem de partneri için olumlu yönde etkilemektedir. 

Genital Estetik Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Genital estetik sonrasında doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya ve bölgeye pansuman uygulanmasına gerek yoktur.
  • Genital estetik ameliyatından sonra duş almak için 3 gün beklenmesi önerilmektedir. 
  • Hem iyileşmenin tamamlanması hem de olası bir enfeksiyon riskine karşın genital estetik sonrasında cinsel ilişkiye 6 hafta civarında ara verilmelidir. 
  • Genital bölge temizliği ılık su ile yapılmalıdır.
  • Denize ve havuza girmekten 6 hafta kaçınılmalıdır. 
  • Motosiklet ve bisikler gibi araçlara 30-45 gün binilmemelidir.
  • Genital bölge olası darbelerden korunmalıdır.