Genital bölge sağlığının maksimum derecede korunması gereken bir bölgedir. Günümüzde birçok kadın genital bölgelerinin sağlıklı olmasının yanı sıra aynı zamanda görünümüne de dikkat etmekte ve özen göstermektedir. Teknolojinin gelişmesi ve bilimsel çalışmalarının sonucu olarak insanın tüm vücudunda olduğu gibi genital bölgede de estetik uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Genital Estetik Nedir? 

Kozmetik jinekoloji olarak da tanımlanan genital estetik uygulamaları; ihtiyaca ve arzuya yönelik farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Genital estetik uygulamaları genellikle doğum sonrasında bölgenin hacim kaybı yaşaması, elastik yapısının kaybolması ve çeşitli sarkmalar ve şekil bozukluklarının oluştuğu durumlarda uygulanmaktadır. Bu nedenle uygulamaların her biri farklı şekilde adlandırılmaktadır. 

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir? 

Genital estetik uygulamaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Labioplasti

- Vajina (genital bölge) beyzlatma

- Kızlık zarı dikimi

- Vajinoplasti

- Klitoral hudoplasti

- Vajinal Rugasyon

- G noktası büyütme

- Genital bölge sıkılaştırma

- Büyük dudaklara enjeksiyon ile dolgu

- Büyük dudakların küçültülmesi

Genital estetik uygulamaları öncesinde uygulama yaptıracak olan kişinin arzu ve istekleri doğrultusunda ameliyat planlaması gerçekleştirilmektedir. Ameliyat planlamasında kişinin genel sağlık durumu da değerlendirilmeli ve ameliyat süreci ile sonraki iyileşme sürecinde yaşanabilecek tüm risk faktörleri ortadan kalkmaktadır. 

Genital estetik uygulamaları günümüzde genel anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmektedir. Kadın genital organlarının işlev ve yapısına hakim olan jinekoloji uzmanlarının uyguladığı genital estetik uygulamaları çok daha başarılı sonuçlar açığa çıkarmaktadır. Yukarıda sıralanmış olan estetik uygulamaların birkaçı aynı operasyon sürecinde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ameliyat planlamasının nitelikli bir şekilde yapılması gerekmektedir. 

Genital bölgede gerçekleştirilen estetik uygulamalar iç ve dış olarak sınıflandırılmaktadır. İç genital organlarda gerçekleştirilen uygulamalar; vajinoplasti (vajina daraltma) ve kızlık zarı dikimidir. Dış genital organlarda gerçekleştirilen uygulamalar ise; pubis estetiği uygulamaları, büyük dudakların dolgunlaştırılması ve labioplasti (küçük dudakların küçültülmesi) uygulamalarıdır. 

Genital Estetik Uygulamaları Kimlere Yapılır? 

Genital bölgenin görünümü günümüzde birçok kadın için büyük önem taşımaktadır. Öyle ki bölgedeki cilt dokusu oldukça hassastır ve gerek doğum ya da menopoz gibi hormonal değişimler gerekse de yaşlanmanın sonucu olarak bozulmaya uğramaktadır. Bu nedenle genital bölge estetik uygulamalar sonucunda estetik bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Genital estetik uygulamalarını günümüzde; ileri yaşlardaki insanlar, sık ve ağır doğum yapan kadınlar, menopoz sonrası dönemde olanlar çoğunlukla tercih etmektedir. 

Genital estetik uygulamaları; cerrahi yöntemlerin yanı sıra lazer ve radyo frekans yöntemleri ile de gerçekleştirilebilmektedir. Hangi yöntemin tercih edileceği ayrınıtlı muayene sonucunda ihtiyaca en uygun şekilde karar verilmektedir. 

Genital Estetik Uygulamaları Sonrası

Genital estetik ameliyatları da her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Ameliyatın başarısını etkileyen faktörler; doktor seçimi, ameliyat planlaması ve ameliyat sonrası bakım sürecidir. Genital estetik uygulamaları sonrasında doktorun verdiği ilaçların kullanımının aksatılmaması ve bölgenin doktorun önereceği şekilde temiz tutulması gerekmektedir. Aksi halde yoğun ağrı hissi ve bunun yanı sıra enfeksiyon riski açığa çıkabilmektedir.