Doğum gerek anne gerekse de baba adayları için çok önemlidir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde atlatılması, hem bebeğin hem de anne sağlığının korunması için birtakım önlemler alınması gerekmektedir. Ancak günümüzde doğal doğum oranlarının düştüğünü bunun yanında müdahaleli doğum oranının yükseldiğini gözlemliyoruz. Doğum, doğal bir süreçtir ve herhangi bir komplikasyon riski bulunmuyor ise anne adaylarının doğal doğumu tercih etmesi gerekmektedir. 

Doğal Doğum Nedir? 

Doğal doğum en kısa tabiri ile müdahalesiz doğumdur. 40 haftalık süreç sonunda bebeğin doğum anı yaklaştığında birtakım belirtiler açığa çıkmaktadır. Bu süreçte bir ebe ya da uzman yardımı ile doğum gerçekleşmektedir. Doğal doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Ağrı ve kramplar

- Suyun gelmesi

- Nişan kanaması

- İdrara az çıkma

- Rahim ağzının genişlemesi

Doğal doğum elbette ki birtakım acı ve ağrıları da beraberinde getirmektedir. Ancak hem anne hem de bebeğin sağlığının korunması adına öncelik mutlaka doğal doğumdan yana olmalıdır. Annenin anestezi almıyor olması, bebeğin normal yollar ile dünyaya geliyor olması ve ihtiyaç duyulmadıkça herhangi bir kesi işleminin uygulanmayacak olması doğum sonrası iyileşme sürecini de hızlandıran faktörler arasındadır. 

Doğal Doğumun Önemi Nedir?

Doğum sonrasında anne kısa sürede normal yaşamına dönebilmektedir. Böylece hastanede kalış süresi de kısalmaktadır. Bunlarla birlikte rahmin kasılmasını sağlayan oksitosin hormonu aynı zamanda sütün gelmesini de kolaylaştırmaktadır. Bebeğin emzirme dönemi en erken dönemde başamış olmaktadır. Aynı zamanda anne karnında su içerisinde yüzen bebeğin akciğerlerindeki su, doğal doğum anında sıkışarak dışarı atılmaktadır. 

Sezaryen, müdahaleli doğum olarak tanımlanmakta ve annenin rahim duvarının kesilerek bebeğin dışarı alınması işlemidir. Bu uygulamada anestezi, kesi ve dikiş işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte anne bebeğinin ilk kokusunu duyamayacak ve iyileşmekle meşgul olacaktır. Bu nedenle doğal doğumun efsanevi korkutucu hikayelerine kulak asılmamalı ve öncelik doğal doğum olmalıdır. 

- Doğum süreci zamanı geldiğinde kendiliğinden başlamaktadır.

- Anne adayı doğum sürecinde hareket özgürlüğüne sahiptir. 

- Anne adayına verilen duygusal ve fiziksel destek ile doğum süreci kolaylaşmaktadır.

- Doğum sonrasında anne ve bebek bir arada kalmaktadır. 

Doğal Doğum Oranının Azalmasının Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

Doğal doğum ile insanlık tarihi boyunca milyonlarca sağlıklı bebek dünyaya gelmiştir. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında yoğun olarak kullanılması özellikle doğum ile ilgili süreçte birçok fayda sağlamıştır. Günümüzde birçok anne adayı; doğal doğumun komplikasyonlarından ya da zorluklarından korkmaktadır. Bu nedenle de ağrı duymadan yaşayabileceği bir doğum sürecini tercih etmektedir.