Doğum süreci anne adayları için oldukça önemlidir. Bu mucizevi olay için psikolojik ve fizyolojik olarak hazırlıklı olunmalıdır. Müdahalesiz doğum süreci sezaryen ile doğum sürecinden daha uzun olabilmektedir. Bu nedenle sabırlı olunmalı ve sadece doğum anına odaklanılmalıdır. Doğal doğum sürecinde yapılmas gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Normal doğumu destekleyen bir doktor ve sağlık kurumu tercih edilmelidir.

- Anne ve bebeğin sağlık durumunu tehdit edecek herhangi bir durum söz konusu değilken doğumun erken başlatılması kabul edilmemelidir. Doğum kendisi başlamalıdır.

- Doğum sırasında hareket etmeye özen göserilmelidir. Bu sırada hareket edilmemesi ve sürekli yatılmaması krampları azaltacak ve doğumu kolaylaştıracaktır.

- Doğum sırasında anne adayına destek olacak kişinin duygusal ve fiziksel yardımda bulunabilecek ve sakinliğini koruyabilecek biri olmasına dikkat edilmelidir.

- Doğum sırasında herhangi bir makineye bağlı kalmayın. Gerektiği durumlarda bebek kalp atışlarının dinlenebilmektedir.

- Gıda ve sıvı alımı kısıtlanmamalıdır. 

- Sırt üstü uzanmaktan ve bu pozisyonda doğum yapmaktan kaçınılmalıdır. 

- Doğumdan hemen sonra anne ve bebek bir araya gelmelidir. 

Doğal Doğuma Hazırlık 

Doğum sürecinin en sağlıklı ve kolay bir şekilde atlatılabilmesi için  sağlıklı gebelik sürecinin geçirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle gebelik takibinin zamanında ve nitelikli bir şekilde yürütülmesinin yanı sıra anne adayının beslenme ve egzersiz düzeninin de doğumu kolaylaştırıcı şekilde oluşturulması gerekmektedir. Doğal doğuma hazırlanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

- Gebelik sürecinde sağlıklı beslenilmelidir. 

- Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden tamamen uzaklaşılmalıdır.

- Fiizksel ve zihinsel egzersizler aksatılmamalıdır. Meditasyon ve hamilelik yogası birçok annenin doğum sürecini kolaylaştırmaktadır.

- Doğum çantası eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

- Pozitif düşünülmeli ve stres altında kalmamaya dikkat edilmelidir.

- Güçlü iletişim kurulacak bir doktora başvurulmalıdır.