Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

İlişki esnasında prezervatif yırtılması, korunma uygulamadan ilişkide bulunulması, içe boşalma gibi durumlarda uygulanan etkili bir yöntemdir. İki şekilde uygulanabilir:

Yüksek dozlarda östrojen + progesteron veya yüksek dozda yalnız progesteron hormonu verilmesi (ertesi gün hapları) ve spiral takılması.

Uygulamanın ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde yapılması gerekir.

Etki Mekanizması

Yüksek doz hormon ve spiral (RİA) rahim içinde oluşması muhtemel bir implantasyonu (döllenen yumurta hücresinin rahim içine yerleşmesi) engellerler.

Uygulanması

İlişkiden sonraki ilk 72 saat içinde uzman doktor tarafından hangi yöntem kullanılacağına karar verilerek uygulanır. Koruyuculuk oranı ilk saatlerde uygulandığı anda çok yüksektir ancak süre arttıkça oran düşer ve 72 saat sonrasında koruyuculuğu oldukça düşer.

Avantajları Nelerdir?

Gerçekten istenmeyen ve oluşması durumunda sosyal ya da tıbbi problemler oluşturabilecek gebeliklerin önlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak koruyuculuğun 0 olmadığını bilmek gerekir.

Dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Yüksek doz hormon kullanımındaki kısa vadeli dezavantaj ve risklerin çoğu ile RİA (spiral) kullanımı ile ilgili tüm dezavantaj ve riskler aynen geçerlidir.

Yan etkiler

Kullanılan hormon normalin çok daha üstünde bir doz olduğundan bulantı ve kusma olasılığı daha yüksektir. Bunun dışında yüksek doz hormon uygulaması ilk günlerde lekelenme tarzında kanama yapabilir. Bunu çoğu hasta erken adet görmek olarak ifade etse de bu kanama gerçek bir adet kanaması değildir. Şüpheli durumlarda kanda veya idrarda gebelik testi yapılarak muhtemel bir gebelik durumu ortaya çıkarılmalıdır.